Halo, PlusLiga!

30 września 2016 roku wystartował 81 sezon siatkarskich Mistrzostw Polski mężczyzn, w ostatnich latach znany wszystkim jako PlusLiga. Pierw...

30 września 2016 roku wystartował 81 sezon siatkarskich Mistrzostw Polski mężczyzn, w ostatnich latach znany wszystkim jako PlusLiga. Pierwszy mecz odbył się w Szczecinie, gdzie beniaminek Espadon Szczecin podejmował u siebie Mistrza Polski, ZAKSę Kędzierzyn Koźle. Chociaż tym razem poszło szybko i gładko, ponieważ mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla gości, to w dalszej części rozgrywek emocji na pewno nie zabraknie. Dzisiaj jednak nie będziemy wybiegać w przyszłość, ale odwrócimy się o 180 stopni, wyjmiemy lornetkę i zobaczymy jak to się w ogóle wszystko zaczęło!Zanim jednak bliżej przyjrzymy się historii siatkarskich rozgrywek ligowych w Polsce, chcę Wam przedstawić pomysł na nowy cykl podróżniczo-meczowy na stronie. Do tej pory na Volley Travellerze królował sezon reprezentacyjny, bo też wiele przez ostatnie miesiące w tym temacie się działo. Wraz ze startem ligi warto jednak trochę przestawić stery i obrać kurs na parkiety krajowe, bo tutaj też nigdy nie jest nudno! Stąd zrodził się pomysł na pojedyncze wyjazdy na poszczególne mecze do różnych miast Polski, z których przywiozę na pewno pomeczową relację, ale też opowieści o miejscach wartych odwiedzenia w siatkarskich miastach. Mam nadzieję, że taki cykl przypadnie Wam do gustu i może sami ruszycie w podróż po naszym naprawdę nieraz zaskakująco pięknym i ciekawym kraju! A teraz do rzeczy...

Rok 1919 – piłka siatkowa po raz pierwszy w Polsce
Siatkówka, jako zupełnie nowa i nikomu nieznana dyscyplina sportu, zawitała do naszej ojczyzny po raz pierwszy w 1919 roku, a to za sprawą amerykańskich i francuskich żołnierzy oraz członków Związku Chrześcijańskiej Młodzieży Męskiej, w skrócie YMCA. Nieco ponad 20 lat wcześniej, dyscyplina zwana pierwotnie mintonette" została powołana do życia, przez amerykańskiego wuefistę, Williama G. Morgana, jako gra dla osób mniej sprawnych fizycznie (!), którym nie bardzo wychodziła gra w koszykówkę. Bardzo szybko zyskała ona jednak popularność i zmieniła nazwę na "volleyball", czyli "latającą piłkę", jak zresztą początkowo chciano ją oficjalnie nazwać w Polsce. Wśród propozycji znalazły się jeszcze takie nazwy jak „przebijanka” i „dłoniówka”. Pierwsze pokazy gry odbyły się w Warszawie, ale już rok później rywalizacja sportowa na bardziej rozwiniętym poziomie trafiła do Łodzi. Pierwsze Mistrzostwa Polski odbyły się 1929 roku, ich zwycięzcą została drużyna YMCA Łódź, a turniej rozgrywany był na świeżym powietrzu! W tamtym okresie najbardziej dynamiczny rozwój dyscypliny przypada na rok 1932, natomiast miasta, w których zyskała sobie ona największą popularność to głównie Poznań,Warszawa, Łódź, Kraków ale także Lwów, Wilno, Lublin czy Białystok. W tym samym roku rozegrano także pierwszy Puchar Polski, a oba turnieje odbywały się pod opieką Polskiego Związku Gier Sportowych. 


Historia Mistrzostw Polski przed 2000 rokiem
Od pamiętnego roku 1929 jeszcze przez 6 lat, turniej o tytuł Mistrza Polski był rozgrywany poza budynkiem sportowej hali (swoją drogą ciekawe co robili, gdy np. nagle zaczynał padać deszcz albo wiać mocny wiatr?). Do 1953 roku zasady funkcjonowania całego turnieju zdaje się nie były do końca ustabilizowane, ponieważ była to impreza, która czasem miała swoje eliminacje w okręgach, a czasem nie. Natomiast od tamtej pory, turniej przekształcił się w rozgrywki ligowe, które z biegiem lat zmieniały nazwę, ale myślę, że obecnie z tego czasu najlepiej pamiętamy funkcjonującą w latach 1990-2000 I ligę serii A. W rozwoju oraz uregulowaniu zasad ligi pomogło utworzenie w 1957 oficjalnej instytucji mającej pieczę nad rozwojem dyscypliny w naszym kraju, Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Kolejną przełomową datą dla polskiej siatkówki jest dzień 22 sierpnia 2000 roku, kiedy to podpisano koncesję na prowadzenie rozgrywek zawodowych. Taki właśnie był początek Polskiej Ligi Siatkówki, której pierwszy sezon zaszczyciły swoją obecnością następujące zespoły: Mostostal-Azoty Kędzierzyn Koźle, Galaxia Jurajska AZS Bank Częstochowa, Jastrzębie Borynia, Warka Strong Club WKS Czarni Radom, Indykpol AZS UWM Olsztyn, T.S. Stolarka Wołomin, KS Nysa, KS Morze Szczecin, KS Stilon Gorzów i Kazimierz Płomień Polska Energia Sosnowiec.

Halo, PlusLiga!
Zaledwie 8 lat później oficjalnym sponsorem ligi została firma Polkomtel S.A., co miało wpływ nie tylko na jej sytuację finansową oraz dalszy rozwój i wzrost popularności, ale również na samą nazwę. Od tej chwili męskie rozgrywki noszą nazwę PlusLigi. Natomiast, żeńska Orlen Liga zagościła pod tym tytułem od sezonu 2012/2013. Jak natomiast wyglądały rozgrywki od strony rywalizacji sportowej? Według prowadzonej od roku 1929 klasyfikacji medalowej, na pierwszym miejscu wśród najbardziej utytułowanych zespołów na naszym krajowym podwórku znalazła się AZS-AWF Warszawa z 19 krążkami (14 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe). Na drugiej pozycji plasuje się Legia Warszawa, która co prawda ma w swoim dorobku aż 28 medali, ale „tylko” 8 złotych, 12 srebrnych i 8 brązowych. Na trzecim miejscu podium znalazła się Skra Bełchatów z 11 trofeami (8 złotych, 1 srebrny, 2 brązowe). Co ciekawe, jeden z brązów, Skra zdobyła już w sezonie 2001/2002, kiedy trafiła do PlusLigi jako beniaminek prowadzony przez trenera Wiesława Czaję. Taki sam rezultat bełchatowianie odnieśli w ubiegłorocznych rozgrywkach, ustępując miejsca srebrnej Resovii i złotej ZAKSie. Jak będzie tym razem? Czas pokaże, ale jednego możemy być pewni: emocji i atrakcji dla kibiców na pewno nie zabraknie! Volley Traveller nie chowa lornetki do plecaka, ale zawiesza ją na szyi i będzie wypatrywał najciekawszych "widoków" w tegorocznym siatkarskim sezonie :)!

Może zajrzysz też tu

2 komentarze

Flickr Images