Siatkarska lektura na lato

Słońce świeci wysoko na niebie, termometry wskazują 27 stopni w cieniu, owoce są słodkie jak nigdy wcześniej – mamy lato w pełni! W związku...

Słońce świeci wysoko na niebie, termometry wskazują 27 stopni w cieniu, owoce są słodkie jak nigdy wcześniej – mamy lato w pełni! W związku z tym, wielu kibiców zamienia się obecnie w kibiców-turystów i rusza śmiało w podróż, żeby wypocząć i często przy okazji wspierać naszych sportowców na różnego rodzaju turniejach - a tych w okresie letnim nie brakuje! W przerwie między meczami Ligi Światowej i w oczekiwaniu na igrzyska w Rio, możemy sięgnąć po ciekawą lekturę prosto z siatkarskiej półki. Dzisiaj Volley Traveller zabiera Was w podróż do świata sportowej literatury. Książka w dłoń, wskakujemy do pociągu i startujemy!


Walizka Siatkarskiego Podróżnika w tym roku wyjątkowo pełna jest książek o wielkich charakterach i osobowościach. Trudno się dziwić - w końcu podróże należy spędzać wyłącznie w dobrym towarzystwie. Wówczas, nawet jeśli pogoda nie dopisze, to mamy gwarancję, że nie będziemy się nudzić. Poniżej przedstawiam propozycje ciekawych spotkań książkowych, możliwych do zrealizowania w najbliższych tygodniach, na które sama również mam zamiar się wybrać. 

1. Historia Siatkówki – Mistrzostwa Świata i Igrzyska Olimpijskie
Zanim przejdziemy do konkretnych spotkań, warto nieco uzupełnić lub odświeżyć swoją siatkarską wiedzę. Dodatkowo, taka znajomość historii dwóch najbardziej prestiżowych turniejów siatkarskich jest bardzo cenna w kontekście zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Czy siatkówka od zawsze gościła na tych turniejach? Jakie były jej początki? Czy jako dyscyplina przeżywała swoje wzloty i upadki na arenach międzynarodowych? Odpowiedzi na te oraz całe mnóstwo innych pytań, możemy szukać w publikacjach autorstwa Krzysztofa Mecnera. Co prawda, książki zostały wydane w latach 2007-2008, i dlatego nie zawierają materiałów z kilku imprez – w tym bardzo ważnych dla nas Mistrzostw Świata 2014; ale te nowsze relacje możecie już teżznaleźć na sąsiedniej półce w księgarni. Natomiast najnowsza historia będzie pisana już w sierpniu na naszych oczach, i warto będzie przyjrzeć się temu z odpowiednim bagażem wiedzy o przeszłych wydarzeniach. Co więcej, miłośnicy wszelkich cyferek i statystyk będą z pewnością zachwyceni dokładnością i ilością danych zawartych w lekturze!


2. Andrzej Niemczyk – życiowy tie break
Andrzej Niemczyk długo zwlekał z decyzją o napisaniu i publikacji swojej biografii, a to jak mówił, ze względu na kilka historii, które mogłyby pokomplikować życie osób w nich występujących. Niemniej jednak, po kilku rozmowach, konsultacjach i zgodach na publikację, oraz przed wszystkim znalezieniu osoby potrafiącej w ciekawy sposób tę historię opowiedzieć, tj. Marka Bobakowskiego – udało się. Mimo, że głównej postaci niestety nie ma już z nami, to możemy trzymać w ręku biografię Andrzeja Niemczyka, która musi zastąpić nam rozmowę z trenerem, i która daje też wiele tematów do rozmów. Twórcy opisywali ją jako materiał bezkompromisowy, przedstawiający życie głównego bohatera oraz całą rzeczywistość, która go otaczała bez owijania w bawełnę, ze wszystkimi barwami, jakimi się charakteryzowała. W mojej walizce ta lektura znajduje się na samej górze i już nie mogę się doczekać aż po nią sięgnę i zatopię się w jej treści. Szkoda, że sam trener nie będzie już mógł jej podpisać na spotkaniu autorskim... Chyba że gdzieś tam po drugiej stronie?


3. Andrea Anastasi – krasnal, który stał się gigantem
Za czasów Andrei Anastasiego, reprezentacji Polski rozsypał się na boisko worek z medalami. Najpierw był brąz w Lidze Śwatowej i w Mistrzostwach Europy w 2011 roku. Później zajęliśmy drugie miejsce podczas Pucharu Świata i tym samym zdobyliśmy kwalifikację olimpijską do igrzysk w Londynie. Potem bywało różnie i niestety nie udało się kontynuować dobrej passy z roku 2011. Niemniej jednak, trener nie rozstał się z polską siatkówką – od 2014 roku prowadzi zespół drużynę Lotosu Trefla Gdańsk w krajowych i międzynarodowych rozgrywkach. Tak samo jak Włoch polubił Polskę, Polacy obdarzyli sympatią jego. Zawsze uśmiechnięty, pełen energii, potrafi nawiązać dobry kontakt nie tylko ze swoją drużyną, ale również z kibicami (o czym świadczą choćby selfie robione po meczach ligowych). Biografia trenera, autorstwa Adelio Pistelliego, wydana w 2012 roku, w warstwie graficznej zdaje się odzwierciedlać jego kolorową osobowość. Jaka jest wewnątrz i jaki jest sam Andrea? Tego dowiemy się podczas najbliższej podróży :). 


4. Zdzisław Ambroziak – swoje wiem i piszę
Ta publikacja jest zbiorem felietonów, które Zdzisław Ambroziak – siatkarz oraz dziennikarz, pisał przez 10 lat dla „Gazety Wyborczej”. Ci, którzy pamiętają jeszcze mecze, które komentował w TVP, Canal + i Eurosporcie, wiedzą, że potrafił doskonale obserwować otaczającą go rzeczywistość  i opisywać ją później z użyciem humoru i barwnych metafor. To z jego ust wychodziły takie komentarze jak: „zawodnik tej klasy powinien czuć linię trzeciego metra przez pantofle”, „zaczyna się siatkarskie wsteczne odliczanie” czy znane dobrze wszystkim fanom tego sportu „siatkówka jest bowiem sportem wyjątkowym.” Co ciekawe, felietony zebrane w publikacji przez Andrzeja Olejniczaka i Rafała Steca, dotyczą nie tylko samej siatkówki, ale również innych dyscyplin sportu, jak tenis czy piłka nożna. Znajdziemy tam też teksty mówiące o problemach we współczesnym świecie sportu, opatrzone zdecydowaną i dla niektórych kontrowersyjną opinią autora. Jedno jest pewne – podczas tej lektury nie mamy prawa się nudzić. Ja miałam okazję zapoznać się z nią bliżej podczas pisania pracy licencjackiej, ale w te wakacje na pewno wrócę do poszczególnych felietonów i to z największą przyjemnością.5. Marcin Prus – wszystkie barwy siatkówki
Tę książkę miałam okazję czytać zaraz po jej wydaniu i spotkaniu autorskim z Marcinem Prusem podczas Memoriału Wagnera w Płocku. To była lektura do połknięcia w czasie podróży powrotnej do domu. Otwierając książkę na pierwszej stronie, mamy przed oczami bardzo barwną autobiografię byłego reprezentanta Polski, obecnie wciąż związanego z siatkówką, ale już po stronie dziennikarskiej. Autor bez ogródek opisuje jak wyglądała jego niełatwa kariera siatkarska ze wszystkimi wzlotami i upadkami, czyli jak głosi tytuł we wszystkich kolorach - nie tylko tych jasnych. Być może nie wszystkim spodoba się, to o czym i w jaki sposób opowiada były zawodnik, ale na pewno warto po książkę sięgnąć i wyrobić sobie o niej własne zdanie.

Pakujemy bagaż i ruszamy w podróż
Mając w zanadrzu tyle ciekawych propozycji lektury na lato, możemy śmiało zaczynać kolejną wakacyjną przygodę! W moim plecaku zawsze znajdzie się miejsce na jeszcze jedną książkę, a potem na pewno znajdzie się miejsce na stronie, żeby opisać wrażenia po jej przeczytaniu (tak jak w przypadku książki Kat. Biografia Huberta Wagnera). Jeśli macie jakieś ciekawe propozycje lub plany czytelnicze związane ze sportem - niekoniecznie siatkówką, to zapraszam do dzielenia się nimi ze mną i z pozostałymi czytelnikami. Volley Traveller chętnie poszerzy swoją półkę z tego rodzaju publikacjami. A teraz wkładamy bilet do książki, zamykamy za sobą drzwi i w drogę! :) 

fot. Kasia Kwiecień www.babeczkinawybiegu.pl


Może zajrzysz też tu

0 komentarze

Flickr Images